A női szakág jelenlegi programjai

A magyar női labdarúgás 2013-ban megkezdett fejlesztési programjában, az első időszak zászlajára a „tömegesítés” és a „népszerűsítés” szavakat írta a szövetség. A fejlesztési program második szakasza az utánpótlás-képzés színvonalának emelését célozta meg.

A Magyar Labdarúgó Szövetség női szakága 2016-ban írt ki először pályázatot a női labdarúgásban utánpótlás csapatokat versenyeztető sportszervezetek számára.

A női Kiemelt Képzési Központ-minősítést egyszerre, legfeljebb húsz sportszervezet nyerhette el, akiknek, a megemelt finanszírozásért „cserébe”, magasabb szintű, standardizált, ellenőrzött munkát kellett végeznie. Az országos utánpótlás-bajnokságok mellett megjelentek a kiemelt utánpótlás-bajnokságok.

2019-től a szövetség pályázat útján kijelölt 8 Elit Képzési Központot (a továbbiakban: EKK), valamint 12 KKK-t.

A Fejlesztési Központok célja – az elsősorban a női labdarúgás térképén korábban „fehér foltnak” számító területeken – a női utánpótlás teljes vertikumának kialakítása és versenyeztetése (foglalkoztatása), valamint az NB-s felnőtt női csapat működtetése, vagy annak előkészítése.

Az Elit Központok célja a minőségi utánpótlás-nevelés, a nemzetközi porondon is versenyképes játékosok képzése, valamint szerepvállalás a magyar női labdarúgás közös törekvéseiben.

Az MLSZ kiemelt célja, hogy – összhangban a férfi szakág szakmai irányvonalával – a női szakág színvonalát is emelje. A női szakág, a 2020 július 1-től megalakult Sportigazgatóság egyik szervezeti egységeként működik tovább.

Az EMMI által kijelölt és finanszírozott hat női utánpótlás akadémia mellé, az MLSZ az elvégzett auditálás és regionalitás figyelembevételével kiemelt 4 Elit Képzési Központot. Ezáltal létrehozva, az akadémiai szintű 10 csapatos országos utánpótlás-bajnokságokat az U19-U17-U15-ös korosztályokban a 2021/22-es bajnoki évadtól kezdődően.

A női szakág a Sportigazgatóság iránymutatásait követve az elvégzett auditálást követően további 10 sportszervezetet jelölt KKK minősítésére, mely sportszervezeteknek a regionális leány U19-U16-U14-es korosztályokban kötelező csapatot indítaniuk.

A női labdarúgás harmadik szintjét a grassroots klubok alkotják. Ezáltal a magyar női labdarúgásban létrejön háromszintű képzési rendszer.

A szakág életében, a Kiemelt Képzési Központok, a kiemelt sportszervezetek rendszere alá épül, a 2018-ban (gyakorlatilag 2019 januárjában), az Európai Labdarúgó-szövetség által kezdeményezett és támogatott, UEFA-MLSZ leány U14-es fejlesztési projekt.

A program céljaként definiálható a jelenleg is versenyző két utánpótlás-válogatott, az U19-es és az U17-es csapat alatti új korosztály, az U15-ös csapat kialakítása, a tehetségek tervszerű, rendszerbe foglalt felmérése. Ugyanakkor, hasonlóan fontos cél az országos válogatott keretbe be nem kerülő, de az egyes régiókban kiemelkedőnek számító tehetségek fejlődésének segítése, a kiemelt bajnokságokban versenyző képzési helyszínek megerősítése. 

Az UEFA-MLSZ leány U14-es fejlesztési program végrehajtására a szövetség négy régiót (Nyugat-Magyarország, Kelet-Magyarország, Dél-Magyarország, valamint Központi régió) hozott létre, amelyeket az MLSZ által megbízott, legalább B-licences végzettséggel rendelkező edzők vezetnek, ellátva egyszersmind a szervezési feladatokat. Az egyes évfolyamokban több mint ezer, versenyengedéllyel rendelkező leány labdarúgó szűrésére kerül sor, és közülük mintegy hatszáz játékos vesz részt a kiválasztó edzéseken. Belőlük alakul ki a négy, regionális válogatott 18-18 fős kerete, majd pedig a következő, az U15-ös korosztály országos válogatottja.

A szakág harmadik fontos, a minőségi fejlesztést fókuszba állító projektje is tulajdonképpen ezt a korosztályt, valamint az U14-U15-ösöknél fiatalabbakat érinti: ez, a vegyesfutball (koedukált futball) támogatása.

A Magyar Labdarúgó Szövetség, korábban nem rendelkezett egységes, határozott szabályozással arra vonatkozóan, milyen életkorig, illetve bajnoki szintig játszhatnak a tehetséges lányok a fiúk között. Az MLSZ elnöksége ezen 2019. decemberi határozatában változtatott. Deklarálta, hogy az U14-es korosztályig – a bajnoki szinttől függetlenül – mindenféle korlátozás nélkül koedukált csapatokban (is) játszhatnak leányok. Sőt, az U15-ös korosztályú leányok is szerepelhetnek fiú csapatokban, de ehhez egyedi engedély, a női korosztályos válogatottak keretorvosának pozitív döntése szükséges.

FŐSZPONZORAINK

  • Adidas
  • OTP Bank
  • TMP
  • Mol GBS